miercuri, iunie 17, 2026
28.8 C
București
Mai multe
    AcasăExterne16 români au fost confirmaţi cu COVID-19, în Germania

    16 români au fost confirmaţi cu COVID-19, în Germania

    Publicat în

    Smith&Smith

    Un nou focar de coronavirus a izbucnit într-o fermă din Germania, unde sunt angajaţi şi români. Presa germană scrie că este vorba despre o livadă din vestul Germaniei.

    Ministerul Afacerilor Externe precizează că în prima etapă de testare a lucrătorilor 16 români au fost confirmaţi pozitiv COVID-19.

    Toţi cei 16 cetăţeni români confirmaţi cu coronavirus sunt asimptomatici şi, în acest moment, sunt sub monitorizarea cadrelor medicale. Se află în continuare la ferma unde lucrează, pentru că acolo sunt şi cazaţi, şi în cazul în care va fi nevoie autorităţile, precum şi angajatorii vor oferi asistenţă suplimentară.

    Deocamdată aceştia primesc alimente şi produse de strictă necesitate din partea conducerii firmei respective.

    Până în acest moment, în această primă etapă de testare pentru COVID-19 au fost incluşi 280 de lucrători.

    Da-i o nota Articolului

    0 / 5. Numarul de voturi: 0

    Ultimele Articole

    Mai multe de genul acesta