miercuri, iulie 15, 2026
20.6 C
București
Mai multe
    AcasăSportCM Fotbal - Momentul de inspirație al lui Haaland trimite Norvegia...

    CM Fotbal – Momentul de inspirație al lui Haaland trimite Norvegia în optimi

    Publicat în

    Smith&Smith

    Link Sursă


    Categoric, până în prezent toate meciurile din faza eliminatorie, a șaisprezecimilor, de la CM de Fotbal au fost extrem de echilibrate și câștigătoarea a fost decisă în ultimul moment. Nici Norvegia-Coasta de Fildeș nu a făcut excepție – poate că ar fi fost prea mult ca și echipa nordică, cu un parcurs impresionant în preliminarii, să plece acasă, astfel că un moment de inspirație al lui Haaland, în minutul 86, a decis meciul. Restul e istorie.

    Ce s-a întâmplat pe teren? Surprinzător pentru mulți, primele 30-35 de minute ale primei reprize au arătat o echipă a Coastei de Fildeș mai prezentă în joc, mai combativă în fața unei Norvegii care nu-și găsea ritmul. Africanii și-au făcut bine temele, au știut să joace de la egal la egal cu o echipă nordică ce părea, pentru prima dată în ultima vreme, lipsită de inspirație.

    A fost nevoie de o acțiune individuală a lui Antonio Nusa, echipierul lui Leipzig, pentru ca nu doar tabela, ci și jocul elevilor lui Solbakken să se deblocheze. Nusa a pătruns în viteză în careu și a șutat plasat, cu efect, sus, învingându-l pe portarul Fofana.

    ”Bijuteria” lui Nusa deblochează, în sfârșit, tabela

    Norvegienii au revenit brusc la viață și Haaland putea face 2-0, dar mingea trimisă de el a fost blocată de defensiva adversă.

    Acest forcing pe final de repriză nu a rezolvat însă și ecuația calificării. În mitanul al doilea ivorienii au continuat să joace bine și, în minutul 74, au egalat prin Amad Diallo, recent introdus pe teren.

    Amad Diallo a dat un gol și a avut încă o mare ocazie

    Totul părea să se îndrepte către prelungiri și spre un deznodământ imposibil de anticipat, însă o pasă excelentă a lui Berg îl găsește pe Haaland liber în careu și atacantul-minune norvegian trimite simplu în poartă, aproape fără să se întrebuințeze.

    Africanii au mai avut o mare ocazie dintr-o lovitură liberă executată tot de Diallo, dar portarul Nyland a salvat miraculos.

    Astfel s-a scris istoria unei partide care credem că i-a mulțumit pe fanii neutri, dar care nu a fost lipsită de dramatismul și suspansul la care se pare că ”s-au abonat” șaisprezecimile.

    În optimi, se anunță un meci foarte interesant între Brazilia și Norvegia. Altădată, ar fi fost o partidă în sens unic, însă la această ediție a CM ar putea fi un veritabil derby.

    Fanii norvegieni au o galerie impresionantă

    (Sursa foto: capturi ecran antenaplay.ro)

    Da-i o nota Articolului

    0 / 5. Numarul de voturi: 0

    Ultimele Articole

    Mai multe de genul acesta

    „Jucătorii sunt devastaţi”. Franța ratează marea finală în lacrimi. Selecţionerul Didier Deschamps recunoaște inferioritatea în fața Spaniei

    Link Sursă Didier Deschamps: „Am fost inferiori din punct de vedere tehnic” La conferința de presă...

    Portugalia – dincolo de Lisabona

    Link Sursă Îmi amintesc cu mare plăcere excursia efectuată împreună cu Maria Cornelia în Portugalia,...