miercuri, iunie 17, 2026
28.8 C
București
Mai multe
    AcasăExterneNumeroase bănci au înregstrat pierderi

    Numeroase bănci au înregstrat pierderi

    Publicat în

    Smith&Smith

    Mai multe bănci europene au înregistrat o deteriorare abruptă a realizărilor financiare, din cauza pandemiei.

    Grupo Santander, din Spania, şi Deutsche Bank, din Germania, au pierdut bani. Punctul comun al băncilor este cantitatea mare de bani pe care îi pun deoparte pentru a acoperi pierderile pe care le vor suferi în mod inevitabil din cauza scăderii economice cauzate de pandemie.

    Santander a pierdut 13 miliarde de dolari în perioada de trei luni care ar fi fost, în alte condiţii, profitabilă.

    Anterior, în cursul acestei săptămâni, reglementatorul bancar al zonei euro a prelungit scăderea plăţilor către acţionari şi a cerut abordarea unei atitudini ponderate referitor la acordarea bonusurilor, măsuri care au ca scop susţinerea băncilor în timpul crizei.

    Da-i o nota Articolului

    0 / 5. Numarul de voturi: 0

    Ultimele Articole

    Mai multe de genul acesta