joi, noiembrie 13, 2025
8.9 C
București
Mai multe
    AcasăExterneRomânul prins sub dărâmăturile turnului medieval din Roma a murit după 11...

    Românul prins sub dărâmăturile turnului medieval din Roma a murit după 11 ore de luptă pentru viață

    Publicat în

    Smith&Smith

    Octav Stroici, un muncitor român în vârstă de 66 de ani, originar din Suceava și stabilit la Monterotondo, lângă Roma, a murit după ce a fost prins sub dărâmăturile turnului Torre dei Conti, unul dintre cele mai vechi monumente medievale ale capitalei italiene.

    Bărbatul făcea parte din echipa care lucra la restaurarea turnului atunci când o porțiune a structurii s-a prăbușit luni, în jurul orei locale 11:30. Timp de mai bine de 11 ore, pompierii italieni au încercat să ajungă la el, lucrând într-o zonă extrem de instabilă, unde „o singură mișcare greșită putea prăbuși totul”, după cum au declarat salvatorii.

    „Grăbiți-vă, nu mă pot mișca, nu mai suport, salvați-mă” — acestea ar fi fost ultimele cuvinte ale lui Octav, potrivit presei italiene, rostite din întuneric către pompierii care reușiseră să-i trimită o mască de oxigen.

    După ore întregi de eforturi supraomenești, echipele de intervenție au reușit să-l extragă printr-o deschidere foarte îngustă. În momentul în care a fost scos, muncitorul era în viață, dar în stare critică. A fost urcat imediat în ambulanță, unde medicii i-au aplicat masaj cardiac, însă inima sa s-a oprit la scurt timp după aceea.

    Soția lui Octav, Mariana, a asistat întreaga zi la operațiunile de salvare, rugându-se pentru un miracol. Alături de ea s-a aflat și fiica lor, Alina, venită de urgență din Puglia.

    Octav Stroici mai avea doar un an până la pensionare. Deși ar fi putut solicita șomajul, a preferat să continue să muncească.

    Alți trei muncitori, printre care un alt român de 48 de ani, au fost blocați temporar la un nivel superior al turnului, dar au fost salvați și se află în afara oricărui pericol.

    Torre dei Conti, cu o înălțime de 29 de metri, este situat pe Via dei Fori Imperiali, între Piazza Venezia și Colosseum. Monumentul era în plin proces de restaurare, lucrările urmând să se încheie anul viitor.

    Autoritățile din Roma au deschis o anchetă pentru a stabili cauzele prăbușirii și pentru a verifica dacă au fost respectate normele de siguranță pe șantier.

    Da-i o nota Articolului

    0 / 5. Numarul de voturi: 0

    Ultimele Articole

    Revenire după 9 luni! Radu Drăgușin a jucat din nou

    Link Sursă Fundașul lui Tottenham nu ia în calcul o plecare, anunță agentul Florin Manea.Radu...

    România obține aprobarea Planului Național de Redresare și Reziliență revizuit la Bruxelles 

    Link Sursă Joi, 13 noiembrie 2025, România a obținut aprobarea Planului Național de Redresare...

    Reacția Mădălinei Ghenea după ce s-a vehiculat că are un nou iubit – „Bărbatul frumos…”

    Link Sursă Actrița și modelul Mădălina Ghenea, în vârstă de 38 de ani, s-a întors...

    Donald Trump pune capăt blocajului administrativ din SUA

    Link Sursă Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a semnat proiectul de lege privind finanțarea guvernului...

    Mai multe de genul acesta

    Revenire după 9 luni! Radu Drăgușin a jucat din nou

    Link Sursă Fundașul lui Tottenham nu ia în calcul o plecare, anunță agentul Florin Manea.Radu...

    România obține aprobarea Planului Național de Redresare și Reziliență revizuit la Bruxelles 

    Link Sursă Joi, 13 noiembrie 2025, România a obținut aprobarea Planului Național de Redresare...

    Reacția Mădălinei Ghenea după ce s-a vehiculat că are un nou iubit – „Bărbatul frumos…”

    Link Sursă Actrița și modelul Mădălina Ghenea, în vârstă de 38 de ani, s-a întors...