miercuri, iunie 17, 2026
28.8 C
București
Mai multe
    AcasăExterneTurismul a scăzut cu 97,7% în luna iunie în Spania

    Turismul a scăzut cu 97,7% în luna iunie în Spania

    Publicat în

    Smith&Smith

    Spania a primit în luna iunie 204.926 de turişti străini, cu 97,7% mai puţin decât în luna iunie 2019, relevă un studiu al Institutului Naţional de Statistici din Spania.

    Studiul subliniază că au scăzut cu 98.6% cheltuielile totale cu turismul internaţional, comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut. Potrivit cifrelor, cheltuielile per turist au scăzut cu 40,8% (651 de euro) iar media duratei vacanţei s-a redus cu 5,7 zile, faţă de o zi cât se înregistra anul trecut.

    Industria turismului din Spania a fost greu lovită de pandemia de COVID-19, iar deciziile unor state europene au agravat situaţia. Astfel, Marea Britanie a anunţat pe neaşteptate în luna iulie că turiştii britanici care se întorc din Spania trebuie să stea 14 zile în autoizolare.

    Norvegia a impus, de asemenea, o carantină obligatorie pentru turiştii norvegieni care se întorc din Spania, iar Franţa a recomandat francezilor să ocolească regiunea spaniolă Catalonia ca destinaţie de vacanţă.

    În 2019, industria turismului a contribuit cu 14,3% la PIB-ul Spaniei.

    Da-i o nota Articolului

    0 / 5. Numarul de voturi: 0

    Ultimele Articole

    Mai multe de genul acesta