marți, ianuarie 20, 2026
-1.9 C
București
Mai multe
    AcasăȘtiri Principale RTVDUn site închis pentru știri false, redeschis la cererea lui Marcel Vela!

    Un site închis pentru știri false, redeschis la cererea lui Marcel Vela!

    Publicat în

    Smith&Smith

    Marcel Vela a transmis către Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii solicitarea de redeschidere a site-ului www.justiţiarul.ro, informează GCS.

    Redeschiderea site-ului a fost solicitată de jurnalistul Marius Albin Marinescu.

    „Grupul de Comunicare Strategică a analizat cererea transmisă şi a fost de acord cu redeschiderea site-ului menţionat, cu condiţia ca administratorul să respecte următoarele condiţii de transparenţă şi etică jurnalistică: eliminarea articolelor ce conţineau informaţii false referitoare la COVID – 19; filtrarea, pe viitor, de către administratorul site-ului, a materialelor referitoare la acest subiect şi publicarea doar a acelor materiale care conţin informaţii din surse oficiale şi credibile; asumarea publică a identităţii site-ului www.justitiarul.ro, cu indicarea adresei de contact şi a persoanelor/persoanei care administrează conţinutul site-ului.

    Decizia Grupului de Comunicare Strategică este bazată pe faptul că obiectivul nu este acela de a suprima publicaţii (aceasta fiind soluţia în cazul în care nu este asumată o identitate a publicaţiei sau se refuză rectificarea materialelor), ci doar acela de a preveni campanii de dezinformare”, se arată în comunicat.

    Da-i o nota Articolului

    0 / 5. Numarul de voturi: 0

    Ultimele Articole

    Nicolae Stanciu, transfer fulger după plecarea de la Genoa. Românul și-a găsit echipă

    Link Sursă Nicolae Stanciu nu a rămas nici măcar o zi fără echipă. La doar...

    Tot mai mulți tineri europeni muncesc în timpul studiilor. România, la coada clasamentului

    Link Sursă Aproape un sfert dintre tinerii europeni cu vârste între 15 și 29 de...

    Celebrul designer italian Valentino Garavani a încetat din viață

    Link Sursă Celebrul designer italian Valentino Garavani a încetat din viață luni, la reședința sa...

    Mai multe de genul acesta

    Nicolae Stanciu, transfer fulger după plecarea de la Genoa. Românul și-a găsit echipă

    Link Sursă Nicolae Stanciu nu a rămas nici măcar o zi fără echipă. La doar...

    Tot mai mulți tineri europeni muncesc în timpul studiilor. România, la coada clasamentului

    Link Sursă Aproape un sfert dintre tinerii europeni cu vârste între 15 și 29 de...